Narzędzia użytkownika

Narzędzia witryny


historia_klubu

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Both sides previous revision Poprzednia wersja
Nowa wersja
Poprzednia wersja
historia_klubu [2013/01/29 08:49]
Administrator [Era Legienia i Czarnych]
historia_klubu [2014/06/14 23:23] (aktualna)
Administrator
Linia 1: Linia 1:
 ====== Historia klubu ====== ====== Historia klubu ======
  
 +{{ :​osoby:​jozefwisniewski.jpg?​100|Józef Wiśniewski}}
 ===== Narodziny judo w Bytomiu ===== ===== Narodziny judo w Bytomiu =====
  
-Powstanie judo w Bytomiu było dziełem przypadku lub inaczej zbiegu okoliczności. Do Bytomia sprowadził się obecny Prezes Klubu [[Józef Wiśniewski]],​ po zawarciu związku małżeńskiego z bytomianką,​ świeżo upieczoną absolwentką AWF-u, nauczycielką w Zespole Szkół Gastronomicznych w Bytomiu. To właśnie [[Józef Wiśniewski]] uprawiający tę mało znaną dyscyplinę sportu w Polsce, a zupełnie nie znaną w Bytomiu podjął się jej tworzenia. Propozycję tworzenia sekcji judo złożył mu w [[1965]] roku [[Jerzy Duryński]] ówczesny Prezes TKKF „Orzeł” przy KWK „Dymitrów”. Propozycja ta oprócz dobrych intencji nie wniosła niczego więcej. Nie było miejsca do treningów, maty do judo, kimon, pieniędzy i uprawiającej judo młodzieży. [[Józef Wiśniewski]] podjął jednak wyzwanie.+Powstanie judo w Bytomiu było dziełem przypadku lub inaczej zbiegu okoliczności. Do Bytomia sprowadził się Ś.P. [[Józef Wiśniewski]],​ po zawarciu związku małżeńskiego z bytomianką,​ świeżo upieczoną absolwentką AWF-u, nauczycielką w Zespole Szkół Gastronomicznych w Bytomiu. To właśnie [[Józef Wiśniewski]] uprawiający tę mało znaną dyscyplinę sportu w Polsce, a zupełnie nie znaną w Bytomiu podjął się jej tworzenia. Propozycję tworzenia sekcji judo złożył mu w [[1965]] roku [[Jerzy Duryński]] ówczesny Prezes TKKF „Orzeł” przy KWK „Dymitrów”. Propozycja ta oprócz dobrych intencji nie wniosła niczego więcej. Nie było miejsca do treningów, maty do judo, kimon, pieniędzy i uprawiającej judo młodzieży. [[Józef Wiśniewski]] podjął jednak wyzwanie.
  
 Nie mając w judo zawodniczych sukcesów, chciał jako trener dorównać swej żonie, będącej akademicką wicemistrzynią Świata i wicemistrzynią Polski w lekkoatletyce. Wykorzystując salę gimnastyczną w której uczyła Żona, sześć wypożyczonych materacy gimnastycznych i stare owerole zamiast kimon, ruszył z zapałem do pracy. Dokonał naboru chętnej młodzieży i 10.01.[[1966]] rozpoczął pierwsze zajęcia. W szeregu adeptów na pierwszej zbiórce stał [[Zenon Mościński]],​ późniejszy zawodnik, członek Kadry Narodowej, następnie trener do chwili obecnej. Wśród pierwszych zawodników znalazł się przybyły z Pałacu Młodzieży Katowice [[Ryszard Hara]] z 3 Kyu. Nie mając w judo zawodniczych sukcesów, chciał jako trener dorównać swej żonie, będącej akademicką wicemistrzynią Świata i wicemistrzynią Polski w lekkoatletyce. Wykorzystując salę gimnastyczną w której uczyła Żona, sześć wypożyczonych materacy gimnastycznych i stare owerole zamiast kimon, ruszył z zapałem do pracy. Dokonał naboru chętnej młodzieży i 10.01.[[1966]] rozpoczął pierwsze zajęcia. W szeregu adeptów na pierwszej zbiórce stał [[Zenon Mościński]],​ późniejszy zawodnik, członek Kadry Narodowej, następnie trener do chwili obecnej. Wśród pierwszych zawodników znalazł się przybyły z Pałacu Młodzieży Katowice [[Ryszard Hara]] z 3 Kyu.
Linia 102: Linia 103:
  
  
-Rok 1993 jest początkiem nowej ery Czarnych.Wielu dobrych zawodników sukcesywnie kończy zawodniczą karierę. Pierwszym trenerem zostaje Waldemar Legień nie mając już do dyspozycji zbyt wielu dobrych zawodników. Po roku pracy i 22 latach przynależności do Czarnych Waldemar ​Lecień rezygnuje z funkcji trenera i podejmuje kontrakt trenerski w Francji. Intensywnie trenująca młodzież Czarnych jest wielką nadzieją klubu jednak nie na najbliższą przyszłość. Młodzi trenowani przez trenera Mościńskiego są zapowiedzią przyszłych sukcesów m . in. Matyjaszek, Krawczyk, Misztal, Oaddovrach, Jabłoński,​ Skulte, Golus i inni.+Rok 1993 jest początkiem nowej ery Czarnych.Wielu dobrych zawodników sukcesywnie kończy zawodniczą karierę. Pierwszym trenerem zostaje ​[[Waldemar Legień]] nie mając już do dyspozycji zbyt wielu dobrych zawodników. Po roku pracy i 22 latach przynależności do Czarnych ​[[Waldemar ​Legień]] rezygnuje z funkcji trenera i podejmuje kontrakt trenerski w Francji. Intensywnie trenująca młodzież Czarnych jest wielką nadzieją klubu jednak nie na najbliższą przyszłość. Młodzi trenowani przez trenera ​[[Zenon Mościński|Mościńskiego]] są zapowiedzią przyszłych sukcesów m . in. [[Przemysław ​Matyjaszek|Matyjaszek]][[Robert Krawczyk|Krawczyk]], Misztal, Oaddovrach, Jabłoński,​ Skulte, ​[[Piotr Golus|Golus]] i inni.
  
-Medalowe sukcesy Matyjaszka, Krawczyka, Golusa, i pozyskanego Zimoląga na Mistrzostwach Świata i Europy juniorów to nowa era sukcesów Czarnych.Klubowy zespół uzupełniają:​ Cyran z Startu Częstochowa,​ Michałek z Piasta Cieszyn, Wojnarowicz z PKS Katowice oraz Zimoląg i Klonek z Budowlanych Sosnowiec. zaczyna się tworzyć mocny klubowy zespół, który wraca na tron Mistrza Polski i kontynuuje sportowe tradycje drużyny Legienia.+Medalowe sukcesy ​[[Przemysław Matyjaszek|Matyjaszka]][[Robert Krawczyk|Krawczyka]][[Piotr Golus|Golusa]], i pozyskanego Zimoląga na Mistrzostwach Świata i Europy juniorów to nowa era sukcesów Czarnych.Klubowy zespół uzupełniają:​ Cyran z Startu Częstochowa,​ Michałek z Piasta Cieszyn, ​[[Janusz Wojnarowicz|Wojnarowicz]] z PKS Katowice oraz Zimoląg i Klonek z Budowlanych Sosnowiec. zaczyna się tworzyć mocny klubowy zespół, który wraca na tron Mistrza Polski i kontynuuje sportowe tradycje drużyny Legienia.
 Na indywidualnych Mistrzostwach Polski ponownie padają medalowe rekordy Czarnych, drużyna na wiele lat odzyskuje Mistrzowskie tytuły. Na indywidualnych Mistrzostwach Polski ponownie padają medalowe rekordy Czarnych, drużyna na wiele lat odzyskuje Mistrzowskie tytuły.
-Od 10 lat nieśmiało rozpoczyna się działalność kobiecego judo Czarnych. Pierwsza wychowanka trenera Mościńskiego Anna Socha zdobywa Tytuł mistrzyni Polski.+Od 10 lat nieśmiało rozpoczyna się działalność kobiecego judo Czarnych. Pierwsza wychowanka trenera ​[[Zenon Mościński|Mościńskiego]] [[Anna Socha]] zdobywa Tytuł mistrzyni Polski.
  
-W jej ślady, po latach idą wspaniałe siostry Raińczyk Magdalena, Paulina i Weronika, wszystkie zdobywczynie brązowych medali Mistrzostw Europy. +W jej ślady, po latach idą wspaniałe siostry Raińczyk ​[[Magdalena ​Rainczuk|Magdalena]][[Paulina ​Rainczuk|Paulina]] ​[[Weronika Rainczuk|Weronika]], wszystkie zdobywczynie brązowych medali Mistrzostw Europy. 
-Trenerem I drużyny jest Marek Pituła, Zenon Mościński obejmuje funkcję trenera koordynatora. Kierownikiem Klubu jest Piotr Wicher. W 1994 roku Józef Wiśniewski zostaje Prezesem Polskiego Związku Judo. Od 1991 roku etatowo o finanse klubu dba niezastąpiony księgowy Jan Kopiec, który wcześniej był działaczem niemal od początku istnienia Czarnych.+Trenerem I drużyny jest [[Marek Pituła]][[Zenon Mościński]] obejmuje funkcję trenera koordynatora. Kierownikiem Klubu jest [[Piotr Wicher]]. W 1994 roku [[Józef Wiśniewski]] zostaje Prezesem Polskiego Związku Judo. Od 1991 roku etatowo o finanse klubu dba niezastąpiony księgowy ​[[Jan Kopiec]], który wcześniej był działaczem niemal od początku istnienia Czarnych.
  
-Czarni nadal są potęgą polskiego judo, oczekując z nadzieją na następcę mistrza Waldemara Legienia.+Czarni nadal są potęgą polskiego judo, oczekując z nadzieją na następcę mistrza ​[[Waldemar Legień|Waldemara Legienia]].
  
historia_klubu.1359445776.txt.gz · ostatnio zmienione: 2013/01/29 08:49 przez Administrator